Pulse Electronics PA5001.561NLT
Part No.:
PA5001.561NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5001.561NLT.pdf
Description:
FIXED IND 560NH 12A 9.3MOHM SMD
Comments
PA5001.561NLT Specifications
Series:
PA5001.XXXNLT
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
14A
DC Resistance (DCR):
9.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)