Pulse Electronics PA5002.102NLT
Part No.:
PA5002.102NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5002.102NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 10.5A 13.8MOHM SMD
Comments
PA5002.102NLT Specifications
Series:
PA5002.XXXNLT
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
14.5A
DC Resistance (DCR):
13.8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)