Pulse Electronics PA5003.152NLT
Part No.:
PA5003.152NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5003.152NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 10.5A 11.2 MOHM
Comments
PA5003.152NLT Specifications
Series:
PA5003.XXXNLT
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
14A
DC Resistance (DCR):
11.2mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)