Pulse Electronics PA5003.472NLT
Part No.:
PA5003.472NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5003.472NLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.9A 36.3MOHM SM
Comments
PA5003.472NLT Specifications
Series:
PA5003.XXXNLT
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.9 A
Current - Saturation (Isat):
8.2A
DC Resistance (DCR):
36.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)