Pulse Electronics PA5005.102NLT
Part No.:
PA5005.102NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5005.102NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 20A 4.52 MOHM SMD
Comments
PA5005.102NLT Specifications
Series:
PA5005.XXXNLT
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 A
Current - Saturation (Isat):
23A
DC Resistance (DCR):
4.52mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)