Pulse Electronics PA5405.102NLT
Part No.:
PA5405.102NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5405.102NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD
Comments
PA5405.102NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PA5405
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
24 A
Current - Saturation (Isat):
40A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
3.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)