Pulse Electronics PA5405.122NLT
Part No.:
PA5405.122NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPA5405.122NLT.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 21A 5 MOHM SMD
Comments
PA5405.122NLT Specifications
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
21 A
Current - Saturation (Isat):
37A
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)