Pulse Electronics PB2020.472NL
Part No.:
PB2020.472NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPB2020.472NL.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 16.8A 4.5MOHM SM
Shipping
Inventory:957
Comments
PB2020.472NL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PB2020NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16.8 A
Current - Saturation (Isat):
28A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.940" L x 0.820" W (23.87mm x 20.83mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)