Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies PCD100-24-B-2R420-0
Part No.:
PCD100-24-B-2R420-0
Manufacturer:
Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Category:
Meters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPCD100-24-B-2R420-0.pdf
Description:
PROCESS CONTROL DISPLAY
Comments
PCD100-24-B-2R420-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
PCD100
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Process, Temperature Meter
Measuring Type:
Process, RTD, Thermocouple
Measuring Range:
0 ~ 20mA, ±10VDC, -200°C ~ 1260°C
Display Type:
LED - Red Characters
Number of Characters Per Row:
4
Display Characters - Height:
1.200" (30.48mm)
Output Type:
Analog, Relay (2)
Voltage - Supply:
12 ~ 36VDC