MEAN WELL USA Inc. PCD-60-1400B
Part No.:
PCD-60-1400B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPCD-60-1400B.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 25-43V 1.4A
Comments
PCD-60-1400B Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PCD-60 (60W)
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
180VAC
Voltage - Input (Max):
295VAC
Voltage - Output:
25 ~ 43V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
60 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Triac
Features:
OTP, SCP
Ratings:
IP42
Operating Temperature:
-30°C ~ 45°C
Efficiency:
85%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.04" L x 2.36" W x 1.24" H (128.0mm x 60.0mm x 31.5mm)