Susumu PCMB103E-1R0MS
Part No.:
PCMB103E-1R0MS
Manufacturer:
Susumu
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPCMB103E-1R0MS.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 20A 3 MOHM SMD
Comments
PCMB103E-1R0MS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Susumu
Series:
PCMB
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 A
Current - Saturation (Isat):
27A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.130" (3.30mm)