Microchip Technology PCX8240VTPU200EZD3
Part No.:
PCX8240VTPU200EZD3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microprocessors
Package:
352-LBGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPCX8240VTPU200EZD3.pdf
Description:
IC MPU 200MHZ 352TBGA
Comments
PCX8240VTPU200EZD3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
352-LBGA
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Core Processor:
PowerPC 603e
Number of Cores/Bus Width:
1 Core, 32-Bit
Speed:
200MHz
Co-Processors/DSP:
RAM Controllers:
DRAM, SDRAM
Graphics Acceleration:
No
Display & Interface Controllers:
Ethernet:
SATA:
USB:
Voltage - I/O:
3.3V
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)