Phihong USA PDA024A-1A5S-R
Part No.:
PDA024A-1A5S-R
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPDA024A-1A5S-R.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 11-16V 1.5A
Comments
PDA024A-1A5S-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
PDA (24W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
132VAC
Voltage - Output:
11 ~ 16V
Current - Output (Max):
1.5A
Power (Watts):
24 W
Voltage - Isolation:
3 kV
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP20
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Efficiency:
82%
Termination Style:
2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Female
Size / Dimension:
3.56" L x 1.49" W x 2.19" H (90.5mm x 38.0mm x 55.5mm)