Pasternack PE15A1090
Part No.:
PE15A1090
Manufacturer:
Pasternack
Category:
RF Amplifiers
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPE15A1090.pdf
Description:
2.0 dB NF Low Noise Amplifier, O
Comments
PE15A1090 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pasternack
Series:
Package/Case:
Module, SMA Connectors
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Frequency:
10MHz ~ 8GHz
P1dB:
20dBm
Gain:
41dB
Noise Figure:
2dB
RF Type:
General Purpose
Voltage - Supply:
9V ~ 15V
Current - Supply:
160mA