Pulse Electronics PF0464.103NLT
Part No.:
PF0464.103NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0464.103NLT.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.7A 52 MOHM SMD
Comments
PF0464.103NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PF0464NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
52mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
32MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)