Pulse Electronics PF0464.732NLT
Part No.:
PF0464.732NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0464.732NLT.pdf
Description:
FIXED IND 7.3UH 2.1A 45 MOHM SMD
Comments
PF0464.732NLT Specifications
Series:
PF0464NL
Inductance:
7.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)