Pulse Electronics PF0465.473NLT
Part No.:
PF0465.473NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0465.473NLT.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 950MA 140MOHM SMD
Comments
PF0465.473NLT Specifications
Series:
PF0465NL
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
950 mA
Current - Saturation (Isat):
950mA
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.20mm)