Pulse Electronics PF0560.252NLT
Part No.:
PF0560.252NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0560.252NLT.pdf
Description:
FIXED IND 2.5UH 6.1A 10.5MOHM SM
Comments
PF0560.252NLT Specifications
Series:
PF0560NL
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
10.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)