Pulse Electronics PF0581.103NLT
Part No.:
PF0581.103NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0581.103NLT.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.5A 43 MOHM SMD
Comments
PF0581.103NLT Specifications
Series:
PF0581NL
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Height - Seated (Max):
0.174" (4.42mm)