Pulse Electronics PF0581.153NLT
Part No.:
PF0581.153NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0581.153NLT.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 2A 60 MOHM SMD
Comments
PF0581.153NLT Specifications
Series:
PF0581NL
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" L x 0.367" W (10.32mm x 9.32mm)
Height - Seated (Max):
0.174" (4.42mm)