Pulse Electronics PF0601.123NL
Part No.:
PF0601.123NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0601.123NL.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 1A 140 MOHM SMD
Comments
PF0601.123NL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PF0601NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
140mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)