Pulse Electronics PF0601.292NLT
Part No.:
PF0601.292NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0601.292NLT.pdf
Description:
FIXED IND 2.9UH 2A 55 MOHM SMD
Comments
PF0601.292NLT Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
2.9 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
2A
DC Resistance (DCR):
55mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)