Pulse Electronics PF0601.473NLT
Part No.:
PF0601.473NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0601.473NLT.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 500MA 515MOHM SMD
Comments
PF0601.473NLT Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
DC Resistance (DCR):
515mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)