Pulse Electronics PF0601.552NLT
Part No.:
PF0601.552NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPF0601.552NLT.pdf
Description:
FIXED IND 5.5UH 1.5A 75 MOHM SMD
Comments
PF0601.552NLT Specifications
Series:
PF0601NL
Inductance:
5.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
75mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)