Pulse Electronics PG0016.273NL
Part No.:
PG0016.273NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2420 (6050 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPG0016.273NL.pdf
Description:
FIXED IND 27UH 970MA 200MOHM SMD
Comments
PG0016.273NL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0016NL
Package/Case:
2420 (6050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
970 mA
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.191" (4.85mm)