Pulse Electronics PG0085.682NLT
Part No.:
PG0085.682NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPG0085.682NLT.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 660MA 115MOHM SM
Comments
PG0085.682NLT Specifications
Series:
PG0085NL
Package/Case:
Nonstandard
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
660 mA
Current - Saturation (Isat):
660mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
115mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)