Pulse Electronics PG0087.472NLT
Part No.:
PG0087.472NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPG0087.472NLT.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.75A 70MOHM SMD
Comments
PG0087.472NLT Specifications
Series:
PG0087NL
Product Status:
Active
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.75 A
Current - Saturation (Isat):
1.75A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)