Pulse Electronics PG0087.473NLT
Part No.:
PG0087.473NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPG0087.473NLT.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 540MA 594MOHM SMD
Comments
PG0087.473NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0087NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
540 mA
Current - Saturation (Isat):
540mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
594mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)