Pulse Electronics PG0702.682NL
Part No.:
PG0702.682NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPG0702.682NL.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 8.5A 7.7MOHM SMD
Shipping
Inventory:877
Comments
PG0702.682NL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PG0702NL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
7.7mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.362" W (10.80mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)