Microchip Technology PIC16F84-04/P
Part No.:
PIC16F84-04/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPIC16F84-04/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Shipping
Inventory:587
Comments
PIC16F84-04/P Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)