EPCOS - TDK Electronics PID75-251M
Part No.:
PID75-251M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPID75-251M.pdf
Description:
DIFFERENTIAL MODE INDUCTOR 2X250
Shipping
Inventory:839
Comments
PID75-251M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
PID*-251M
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
270 mA
Current - Saturation (Isat):
360mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.25Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)