EPCOS - TDK Electronics PIS150H-471M
Part No.:
PIS150H-471M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPIS150H-471M.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 1.81A 0.25OHM SM
Shipping
Inventory:390
Comments
PIS150H-471M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Series:
PIS150H
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.81 A
Current - Saturation (Isat):
2.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
250mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Size / Dimension:
0.610" L x 0.610" W (15.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)