ERP Power, LLC PKB65W-1800-55-TD
Part No.:
PKB65W-1800-55-TD
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPKB65W-1800-55-TD.pdf
Description:
120 & 277 VAC, 90% EFFICIENCY, L
Comments
PKB65W-1800-55-TD Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
PKB (65W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
10 ~ 55V
Current - Output (Max):
1.8A
Power (Watts):
65 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Features:
OCP, OTP, SCP
Ratings:
IP20, NEMA 410
Operating Temperature:
-20°C ~ 50°C
Efficiency:
90%
Termination Style:
Terminal Block
Size / Dimension:
10.12" L x 1.16" W x 0.99" H (257.0mm x 29.5mm x 25.1mm)