MEAN WELL USA Inc. PLD-25-700
Part No.:
PLD-25-700
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPLD-25-700.pdf
Description:
LED DRVR CC AC/DC 24-36V 700MA
Comments
PLD-25-700 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
PLD-25 (25W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
295VAC
Voltage - Output:
24 ~ 36V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
25 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OTP, SCP
Ratings:
IP42
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
86%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)