Thomas Research Products PLED120W-024
Part No.:
PLED120W-024
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPLED120W-024.pdf
Description:
LED DRIVER CV AC/DC 24V 5A
Comments
PLED120W-024 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
PLED120W
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
120 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 6
Operating Temperature:
Efficiency:
89%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)