Thomas Research Products PLED96W-027-C3500-D
Part No.:
PLED96W-027-C3500-D
Manufacturer:
Thomas Research Products
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPLED96W-027-C3500-D.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 9-27V 3.5A
Comments
PLED96W-027-C3500-D Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Thomas Research Products
Series:
PLED96W
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
9 ~ 27V
Current - Output (Max):
3.5A
Power (Watts):
96 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
Analog
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66, NEMA 6
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Efficiency:
88%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.98" L x 2.31" W x 1.46" H (152.0mm x 58.8mm x 37.0mm)