XP Power PLS6003033
Part No.:
PLS6003033
Manufacturer:
XP Power
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPLS6003033.pdf
Description:
600W PROGRAMMABLE PSU
Comments
PLS6003033 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
XP Power
Series:
PLS600
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
30VDC
Current - Output:
33A
Display Type:
LED
Number of Characters:
16 (2)
Size / Dimension:
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Features:
GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Power (Watts):
600W