Bourns Inc. PM104SH-151-RC
Part No.:
PM104SH-151-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM104SH-151-RC.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 900MA 358MOHM SM
Comments
PM104SH-151-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM104SH
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
358mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)