Bourns Inc. PM104SH-2R5-RC
Part No.:
PM104SH-2R5-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM104SH-2R5-RC.pdf
Description:
FIXED IND 2.5UH 6.1A 12.5MOHM SM
Comments
PM104SH-2R5-RC Specifications
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
12.5mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
50MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)