Bourns Inc. PM104SH-331-RC
Part No.:
PM104SH-331-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM104SH-331-RC.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 550MA 773MOHM SM
Comments
PM104SH-331-RC Specifications
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
520mA
DC Resistance (DCR):
773mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)