Bourns Inc. PM104SH-5R2-RC
Part No.:
PM104SH-5R2-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM104SH-5R2-RC.pdf
Description:
FIXED IND 5.2UH 4.6A 22 MOHM SMD
Comments
PM104SH-5R2-RC Specifications
Inductance:
5.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
DC Resistance (DCR):
22mOhm Max
Q @ Freq:
12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)