Bourns Inc. PM104SH-680-RC
Part No.:
PM104SH-680-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM104SH-680-RC.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 1.1A 166 MOHM SMD
Comments
PM104SH-680-RC Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
166mOhm Max
Q @ Freq:
24 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)