Bourns Inc. PM105-101K-RC
Part No.:
PM105-101K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM105-101K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 970MA 350MOHM SM
Shipping
Inventory:850
Comments
PM105-101K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM105
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
970 mA
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
350mOhm
Q @ Freq:
15 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
5.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)