Bourns Inc. PM1608S-4R7M-RC
Part No.:
PM1608S-4R7M-RC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM1608S-4R7M-RC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD
Comments
PM1608S-4R7M-RC Specifications
Series:
PM1608S
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 200kHz
Frequency - Self Resonant:
105MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)