Bourns Inc. PM2110-390K-RC
Part No.:
PM2110-390K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM2110-390K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 6.8A 20 MOHM SMD
Shipping
Inventory:136
Comments
PM2110-390K-RC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM2110
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
6.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
1.201" L x 1.000" W (30.50mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
0.620" (15.75mm)