Pulse Electronics PM2205.332NLT
Part No.:
PM2205.332NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM2205.332NLT.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 11A 12.5MOHM SMD
Comments
PM2205.332NLT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PM2205.XXXNLT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
12.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD
Size / Dimension:
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)