Pulse Electronics PM2248.153NLT
Part No.:
PM2248.153NLT
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM2248.153NLT.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 22A 7.5 MOHM SMD
Shipping
Inventory:205
Comments
PM2248.153NLT Specifications
Series:
PM2248.XXXNLT
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
25.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
7.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.650" L x 0.610" W (16.50mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)