Bourns Inc. PM3316-1R5M
Part No.:
PM3316-1R5M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM3316-1R5M.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 6.4A 10 MOHM SMD
Comments
PM3316-1R5M Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.4 A
Current - Saturation (Isat):
8A
DC Resistance (DCR):
10mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)