Bourns Inc. PM3316-2R2M
Part No.:
PM3316-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM3316-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 6.1A 12 MOHM SMD
Comments
PM3316-2R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PM3316
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
12mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)