Bourns Inc. PM3316-3R3M
Part No.:
PM3316-3R3M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDPM3316-3R3M.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD
Comments
PM3316-3R3M Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
6.4A
DC Resistance (DCR):
15mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)